Prohledat tento blog

čtvrtek 22. září 2016

Double D Challenges - Trees, Trees, Trees

Nová soutěž na Double D Challenges je na téma STROMY, STROMY, STROMY.


Rozhodla jsem se vyrobit přání s oknem jako shaker - pozadí okna jsem narazítkovala a naembosovala práškem. Jako náplň do shakeru jsem nasypala trochu embosovacího prášku s třpytkami. Kartonové okno jsem natřela bílou barvou a pak krakelovacím lakem. Vznikl tak popraskaný efekt a okno vypadá mírně nalakované. Ozdobu na okno - girlandu - jsem natiskla inkoustem Archival Ink. Doprostřed jsem nalepila mašličku s rolničkou.
Děkuji za návštěvu na mém blogu a za případné komentáře.

4 komentáře:

 1. Beautiful Shaker card and so perfect for our 'trees' challenge at Double D...so happy you could join us!
  Diane DD DT

  OdpovědětVymazat
 2. So beautiful, Martina! I love the texture you gave the window. It's so realistic. The scene outside is gorgeous and what a great idea to use embossing powder and glitter for your shaker. It looks very snowy! What a wonderful entry for our Trees challenge at Double D. Thanks for playing along. I'm always happy to see you!

  OdpovědětVymazat
 3. Oh my gosh ... this is so beautiful! What a fabulous scene outside your window! I'm really starting to love shaker cards! Thanks for inspiration! Thanks so much for joining in the fun at our Double D ‘TREES’ challenge! We hope you’ll come back often.

  Darlene
  DOUBLE D Challenge Blog
  DAR’S CRAFTY CREATIONS Please stop in for a visit!

  OdpovědětVymazat
 4. Fabulous Shaker card--one of my favorites to create! Loving all of that sparkly goodness! The window die is perfect for this setting, I adore your forest beyond the window. This is awesome! Thanks so much for playing along with us at The Double D Challenge Blog, Donna Design Team Member.

  OdpovědětVymazat